Zayıflamada Devrim MLS Yöntemi
Sabahların sultanı Seda Sayan programına konuk olan Este World Estetik ve Güzellik Merkezi Medikal Direktörü Uzm. Dr. Servet Terziler MLS... Read More...

Koroner Bypass Ameliyatı

Koroner dolaşım, kalbi besleyen damarlarda kanındolaşımıdır. Kalbin kas dokusu (miyokard) o kadar kalındır ki, kalp kanla dolu olmasına rağmen kanın kas dokusunun derinliklerine ulaşması için koroner damarlara gerek vardır. Miyokarda oksijenli kan taşıyan damarlar koroner arter, oksijeni alınmış kanı kalp kasından götüren damarlar isekardiyak ven olarak adlandırılır.
koroner-bypass-ameliyati

Kalbin yüzeyinden giden koroner arterler epikardiyal koroner arterlerdir. Bu arterler, sağlıklı iken, miyokardın ihtiyacına yetecek kadar bir koroner kan akışı sağlayacak şekilde kendilerini düzenler. Göreli olarak dar olan bu damarlar, sıkça aterosklerozdan etkilenip tıkanabilirler, bunun sonucundaanjina veya kalp krizi meydana gelir. Miyokardın içinden giden koroner arterler ise subendokardiyal koroner arterlerdir.

Vücudun diğer dokularından farklı olarak miyokard kanlanmasında artıklık yoktur, bu yüzden koroner arterlerin tıkanması çok kritik olabilir. Bu durumda koroner bypass denilen, koroner damarların vücudun başka yerinden alınan damarlarla değiştirilmesi ameliyatı gerekebilir.

VİDEO

Video youtube tarafından, içeriği sakıncalı bulunduğu için kaldırılmıştır. En kısa sürede yeni video eklenicektir...

Sağlıkta Son Gelişmeler

Amniyosentez'de Yeni Yöntem
HPT (Harmony Prenatal Test) Artık Türkiye'de!! Anne adaylarını tedingin eden ve bazende risk yaratabilen amniyosentez uygulaması öncesi başvurulabilecek yeni bir yöntem. Anneden alınan bir kaç damla kan örneği ile; anne karnındaki bebeklerinde taşıdığı genetik riskler %99,1... Read More...
Full Review Bet365 www.bbetting.co.uk