Evde Doğru Tansiyon Nasıl Ölçülür
Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Nefroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tekin Akpolat, evde kullanılan tansiyon... Read More...

Longo Yöntemi ile Hemoroid (Basur) Tedavisi (Video)

◊HEMOROİD NEDİR?

Halk arasında BASUR olarak bilinen hemoroid; anüs ve rektum hastalıklarının başında yer alır.. Anüs ve rektum; boşaltım sisteminin çıkış kapısı olup, yaklaşık yirmi çeşit hastalığın görülebildiği ve pek çok hastalığın da indirekt belirtilerinin izlenebildiği yerdir. Hemoroid, anüs içindeki hemoroidal toplar damarların zaman içinde anormal genişleyip kırmızı ve mor torbalar (memeler) şeklinde dışarı sarkması bazan aşınıp delinerek dışkılama sırasında sık sık, PARLAK KIRMIZI kanamalar yapması; bazan memelerin aniden pıhtı ile dolup şiddetli ağrı, ödem, iltihaplanma, yaralanma ve ağrı yapmasıdır.

HEMOROİDİN OLUŞMA SEBEPLERİ

Birinci sebep kabızlıktır. Ayrıca, kolit, proktit, enterit gibi barsak enfeksiyonları; içki, tahriş edici aşırı acılı gıda tüketimi; yetersiz hijyen, anüs içi hemoroidal damar duvar yapısının doğuştan zayıf olması veya sonradan zayıflayıp torbalanması; prostat büyümesi ve kabızlık nedeni ile tuvalette uzun süre oturmak ve aşırı ıkınmak; gün boyu oturmak veya ayakta kalmak; aşırı yorgunluk; portal hipertansiyon; hamilelik myoma uteri, over kisti vb. gibi karın içi büyük urlar; kronik ökrürük, şişmanlık gibi karın ve damar içi basınçlarını artıran başka hastalıklar genel sebepler arasında sayılabilir.

Yazının devamında Longo Yöntemi ile hemoroid ameliyatı videosunu izleyebilirsiniz.
 
HEMOROİD ÇEŞİTLERİ

Hemoroidler öncelikle iç (internal) ve dış (eksternal) olmak üzere ikiye ayrılırlar. Hemoroidlerin çoğu iç hemoroid olup bunlar 4 derece olarak sınıflanır.

1) Grade I (1. Derece) Hemoroidler : Hemoroid memesinin yukarı konumda kalıp, anüs dışına çıkmayıp ancak anoskop ile içeriye girildiğinde görülebilmesi halinde 1. derece hemoroid söz konusudur. Kendini sadece kanama ile belli eder

TEDAVİ:

1. derece hemoroidler lastik bantla bağlama, sklerozan ilaç injeksiyonu, halk arasında LASER olarak bilinen infirared ışık koagülasyonu gibi konservatif tıbbi yöntemlerle tedavi edilebilir; ameliyat gerekmez

2) Grade II (2. Derece) hemoroidler: Bunlar dışkılama sırasında tuvalette ıkınınca anüs dışına çıkan ve ele gelen, ayağa kalkınca anal kanal içine çekilip kaybolan, ağrısız, 1 - 3 cm çapında Hemoroid memeleri olup, taharetlenirken genellikle püskürür tarzda veya hızlı damlalar şeklinde kanama yapar.

Bağlama, sklerozan ilaç injeksiyonu veya infrared ışık koagülasyonu, cerrahi ile tedavi edilirler

3) Grade III (3. derece) hemoroidler: İç (internal) hemoroid memelerinin kolayca anüs dışına çıkması, sık sık pıhtı ve ödemle birlikte ağrı yapması, üzerinde iltihap ve aftlar şeklinde yaraların ve kanlı akıntının olması; içeriye itilmediği sürece anüs dışında kalması veya içeri geç çekilmesi halidir

4) Grade IV (4. derece) hemoroidler: Yıllarca süren kronik kabızlık hallerinde eski iç ve dış hemoroidlerin topluca aşağı sarkması, tuvalette veya koltukta çok oturma sonucu, memelerin büyük, ağrızsız, sulu, ıslak pakeler halinde anüs dışında çepeçevre yerleşip temelli kalmasıdır.

TEDAVİ: çoğunda cerrahi tedavi endikedir; ancak cerrahiye engel varsa, ömür boyu, konservatif tıbbi yöntemlere devam eder ve daima bol su, bol sebze, bol meyva alırlar; asla çay, kahve, kola, rafine gıda ve baharat alamazlar.

VİDEO

Longo ve Lazer Kombinasyonu

Longo stapler: hemoroid tedavisi için son teknolojiyle geliştirilen özel bir alettir. Tedaviyi şu şekilde gerçekleştirir ; Longer stapler kalın bağırsağın son bölümünü halka şeklinde otomatik olarak alır, hemoroid memelerini içeri çekip ve beslenmesini engeller,böylece yaklaşık 1 ay içinde bütün iç basur memeleri yok olur.

*Longo stapler tek kullanımlıktır,her hastada 1 adet kullanılıp ve atılır. Longo staplerin yaptığı işlem, makat içinde belirli bir bölgede olduğu için (Linea dendata üstü) ameliyat sonrası ağrı yok denecek kadar azdır.

Longo yöntemi ile 2. 3. ve küçük 4. derece iç hemoroidlerde tam tedavi sağlanabilir .Büyük 4. derece iç hemoroidler, dış hemoroidler, makat çevresinde şekil bozukluğu olanlarda (deri pilisi,doku sertleşmesi gibi), Anal fissür(makatta çatlak)+ hemoroid,fistül +hemoroidi olan hastalarda LONGO + LAZER uygulanmaktadır.
 
Doktorunuz, hastayı muayene ettikten sonra Lazer veya Lazer+Longo veya sadece Longo yöntemlerinden birine karar verir.

Bu yöntemler genel anestezi(tam uyutma) ,spinal veya epidural anestezi (belden aşağısını uyuşturma) veya lokal anestezi (bölgesel uyuşurma) ile yapılabilir. Bizim tercihimiz genel anestezidir. Ameliyatın süresi toplam 15 dakikadır ve hastalar çok kısa süreli anestezi aldıkları için aynı gün taburcu olmaktadırlar. Ameliyat sonrasında hastalara10-15 gün süreyle barsak yumuşatıcı kullandırılmaktadır , özel bir perhiz,diyet , bakım ve pansumana gerek yoktur.

Bu yöntemin avantajları:

1- İç hemoroidlerin yakılmadan ve kesilmeden tam iyileşmesi.

2- Makat anatomisi ve görevinin tam düzelmesi

3- Klasik ameliyata göre çok kısa dönemde normal hayata dönülmesi

4- Ameliyat sonrası klasik ameliyata göre yok denecek kadar az ağrı,kanama ve kaşıntı olması.

5- Ameliyat sonrası gaz kaçırma ve dışkı tutamama gibi problemlerin olmaması.

Daha detaylı bilgi ve iletişim için bize ulaşabilirsiniz.

Sağlıkta Son Gelişmeler

Dukan Diyeti
Her şeyi yeme özgürlüğü veren diyet!!! Kısa sürede fazla kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız dukan diyeti dışına asla çıkmayıp, dukan diyetini bir hayat şekli olarak uygulayabilmelisiniz. Dukan diyetinde, size verilen miktarların dışına çıkmamalısınız. Ve yiyeceğiniz... Read More...
Full Review Bet365 www.bbetting.co.uk