Meme Kanseri Riskini Artıran Faktörler
Yaşı 40’ı geçen kadınların en önemli korkularından biri meme kanserine yakalanmaktır. Bu hastalığa yakalanma olasılığı bazı... Read More...

Single Port Laparoskopik Kolesistektomi (Tek delikten kapalı safra kesesi ameliyatı)

Bir yıldan kısa bir sürede sayısı 500.000'i geçen siz sevgili okurlarımıza Türkiye Endoskopik Laparoskopik Cerrahi Derneği'nin 30 Nisan-3 Mayıs tarihleri arasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Girne kentinde düzenlediği 1. Minimal İnvaziv Cerrahi Derneği Kongresi'nden size cerrahideki son gelişmeleri aktaracağımızı bildirmiştik. Bunlardan ilki olan S.I.L.S. (Single Incision Laparoscopic Surgery = Tek Kesiden Laparoskopik Cerrahi), laparoskopik cerrahinin son yıllarda gösterdiği en büyük gelişmelerden biridir. Teknolojik ilerleme sayesinde mümkün olan bu yöntem, aslında biraz da son yılların popüler konusu N.O.T.E.S. (Doğal açıklıklardan girilerek gerçekleştirilen cerrahi) akımına bir alternatif olarak geliştirilmiştir.

Bu prosedürde kamera ve tüm diğer el aletleri tek bir delikten ve buradan girilen tek bir porttan batına yerleştirilmektedir. Tüm el aletlerinin uç kısımları açılanabilir özelliktedir. Bu sayede el aletlerinin çaprazlanması ile yeterli çalışma sahası oluşturulmaktadır.

Bu metod sayesinde, göbekten açılan 2 cm'lik bir kesi ile safra kesesi ameliyatını gerçekleştirmek mümkün olmaktadır. Böylece klasik laparoskopik yöntemde açılan diğer üç kesi ve izleri ortadan kalkmaktadır. Ülkemizde de birkaç merkezde başlanan bu uygulama hakkında bilgi almak ve diğer sorularınız için bize yazabilirsiniz.

Yöntemin tek dezavantajı özel el aletleri gerektirmesi ve bunların maliyeti biraz yükseltmesidir. Ancak özellikle estetik kaygının önde olduğu hastalarda, işgücü kaybının önemsendiği durumlarda bu bir avantaja dönüşmektedir. Tek delikten yapılan ameliyatta da hastanede yatış süresi sadece 1 gündür. Kesi az olduğu için ağrı normal laparoskopik ameliyatlara göre çok daha azdır.

Sağlıkta Son Gelişmeler

Amniyosentez'de Yeni Yöntem
HPT (Harmony Prenatal Test) Artık Türkiye'de!! Anne adaylarını tedingin eden ve bazende risk yaratabilen amniyosentez uygulaması öncesi başvurulabilecek yeni bir yöntem. Anneden alınan bir kaç damla kan örneği ile; anne karnındaki bebeklerinde taşıdığı genetik riskler %99,1... Read More...
Full Review Bet365 www.bbetting.co.uk